Skleroterapia i opalanie
24 listopada 2022 Autor garbatka12 Wyłączono

Skleroterapia i opalanie

Skleroterapia i opalanie: chcesz w najbliższym czasie zdecydować się na takie zabiegi? Czym właściwie jest skleroterapia? Czy po zabiegu mogę się swobodnie opalać? Jaka jest ogólna rada lekarzy w tym zakresie? czy są jakieś skutki uboczne? Tego wszystkiego dowiesz się po przeczytaniu poniższego poradnika.

Co to jest skleroterapia?

Statystyki generalnie pokazują, że coraz więcej osób decyduje się na zabiegi takie jak skleroterapia. Czemu? Kiedy pomaga? Warto wiedzieć, że skleroterapia może pomóc w leczeniu np. żylaków. Fakty dowiodły, że ta metoda jest naprawdę bardzo skuteczna. Oczywiście skleroterapia powinna być wykonywana przez prawdziwego eksperta w tej dziedzinie. Co jeszcze jest ważne w tym temacie? Kolejną ważną informacją jest to, że skleroterapia prowadzona jest przy zachowaniu odpowiednich standardów bezpieczeństwa. Ta procedura jest ogólnie skuteczna i bezpieczna. Jednak nie musi to być wykonywane wyłącznie przez profesjonalistów. Ważne jest również, aby osoby te posiadały nowoczesny sprzęt i bardzo przydatne akcesoria. Ale co to wszystko oznacza w praktyce? Od razu dowiesz się wszystkiego. Skleroterapia polega na wstrzykiwaniu środków chemicznych do światła danego naczynia krwionośnego. Istotne w tym względzie jest uszkodzenie ściany żyły. To jednak nie wszystko na tym poziomie. Kolejną ważną informacją jest to, że w związku z tym istnieje możliwość wystąpienia stanu zapalnego, który oczywiście będzie kontrolowany przez lekarza. Ale dlaczego doprowadzono go do takiego stanu? To wcale nie jest przypadkowe. W końcu dzięki temu można liczyć na zwłóknienie, które prowadzi do zarośnięcia naczyń. Co jeszcze jest tu ważne? Kiedy najczęściej wykonuje się skleroterapię w praktyce? Są to żyły siatkowate o średnicy większej niż 3 mm.

Czy mogę opalać się po zabiegu?

Skleroterapia i opalanie

Skleroterapia i opalanie

Dla wielu osób jest to bardzo ważne pytanie. Jak to więc wygląda w praktyce? Generalnie skleroterapia jest nie tylko skuteczna, ale i bezpieczna. Jednak nadal musisz postępować zgodnie z zaleceniami lekarza. Tylko wtedy możesz spodziewać się zadowalających efektów. Dlatego między innymi ważne jest, aby nie opalać się i nie wystawiać słońca na silne promieniowanie. Między innymi ważne jest, aby chronić się przed słońcem przez co najmniej dwa tygodnie. Oczywiście wszystko zależy od ustaleń i zaleceń lekarza. Niektórzy odradzają opalanie się nawet przez wiele miesięcy. Ale od czego to zależy? Co do zasady każdy przypadek powinien być rozpatrywany indywidualnie. Wiele zależy nie tylko od osoby, ale także od skali wykonywanego zabiegu. Co się stanie, jeśli pacjenci nie będą słuchać lekarzy? Na przykład wystawienie ciała na działanie promieni słonecznych może spowodować przebarwienia. Warto więc zrobić wszystko, aby taka sytuacja nie miała miejsca. Co jeszcze jest ważne? Oczywiście to kwestia zastosowania dobrego filtra po okresie karencji. Dzięki temu określone miejsca na skórze są odpowiednio chronione przed słońcem.

Jakieś inne sugestie?

Tak naprawdę wszystko zależy od pacjenta i rodzaju zabiegu. Niemniej jednak niektóre sugestie zostały powtórzone. Chodzi o to, aby między innymi kończynę dokładnie owinąć gumkami. Opcjonalnie zakłada się na nią pończochy uciskowe. Jak długo nosisz te dodatkowe rzeczy? Co najmniej trzy tygodnie przed operacją. Dzięki temu możesz liczyć na lepsze wyniki, co powinno być ważne dla każdego w tej dziedzinie, prawda? Ważne jest, aby nie leżeć przez cały dzień. Warto spacerować przynajmniej pół godziny, żeby przyzwyczaić się do efektów pooperacyjnych. Ważny jest aktywny tryb życia. Czego jeszcze należy unikać? Zdecydowanie chodzi o pozostawanie w tej samej pozycji (stojącej lub siedzącej) przez długi czas.

Czy wystąpią skutki uboczne?

Każda procedura wiąże się z tym samym ryzykiem. Nie różni się niczym od skleroterapii. Nie da się jednak ukryć, że w zdecydowanej większości przypadków wszystko odbywa się szybko, dokładnie i bezpiecznie. Warto jednak wiedzieć o możliwych skutkach ubocznych. Jest to wspomniana już hiperpigmentacja. Możesz się przed tym uchronić. Pamiętaj więc, aby unikać opalania przez co najmniej kilka tygodni (lub miesięcy – w zależności od zalecenia lekarza). Po pewnym czasie trzeba stosować specjalne kremy z filtrami. Co jeszcze się wydarzy? To także zastoje krwi, czyli siniaki. Na szczęście ustępują bez dodatkowej interwencji lekarzy i pacjentów. Nie musisz się więc w ogóle przejmować tym tematem. W rzadkich przypadkach może wystąpić wstrząs anafilaktyczny. Czasami po operacji pacjenci skarżą się na bóle głowy itp. Na szczęście zazwyczaj nie występują skutki uboczne.