Prawidłowy montaż instalacji fotowoltaicznych
Autor Wyłączono

Prawidłowy montaż instalacji fotowoltaicznych

Prawidłowy montaż instalacji fotowoltaicznych – zasada działania instalacji fotowoltaicznej jest bardzo prosta i opiera się na wykorzystaniu efektu fotoelektrycznego. Za jego odkrycie i opis jeden z najwybitniejszych naukowców wszechczasów otrzymał Nagrodę Nobla. To Albert Einstein i to głównie dzięki niemu możemy teraz montować na dachu niemal każdego domu jednorodzinnego w Polsce specjalne panele, które zamieniają promieniowanie słoneczne na energię elektryczną.

Panele składają się z akumulatorów połączonych szeregowo. Każde ogniwo wytwarza prąd przy stosunkowo niskim napięciu, sięgającym zaledwie 0,5 V w modelu krzemowym. Warto pamiętać, że prąd, który uzyskujemy, jest stały, natomiast prąd, którego używamy w gnieździe, jest zmienny. Dlatego przed wprowadzeniem go do sieci należy go odpowiednio potraktować i przygotować, aby uzyskał odpowiednie parametry, czyli częstotliwość 50 Hz i napięcie 230 V. Prąd przetwarzany jest w centralnej części całego układu, czyli w falowniku. Urządzenie może również pełnić inne funkcje, takie jak informowanie o bieżącej produkcji czy statystykach na podłączonym wyświetlaczu. PV można również podłączyć do Internetu, dzięki czemu dostęp do danych możemy uzyskać nie tylko z poziomu przeglądarki, ale także za pomocą specjalnych aplikacji. Instalacja nie wymaga żadnych zmian, więc funkcje online mają jedynie charakter informacyjny. Jeśli wybierzemy model z dostępem do Internetu, ważne jest, aby upewnić się, że w miejscu zainstalowania falownika dostępny jest kabel ethernet lub silny sygnał Wi-Fi.

Najpopularniejszym sposobem na „pozbycie się” wyprodukowanej energii jest specjalny dwukierunkowy licznik, który jest bezpośrednio podłączony do infrastruktury sieciowej elektrowni. Liczy jednostkę, którą udaje nam się wyprodukować, kilowatogodzinę. Chwilowe potrzeby energetyczne domu są odejmowane od tej puli. Gdybyśmy chcieli, moglibyśmy również zdecydować się na instalację nieco bardziej złożonej wersji, która obejmowałaby również domowe magazynowanie energii. Warunek ten można uzyskać kupując odpowiednią baterię i towarzyszące jej akcesoria. Ogromną zaletą tego rozwiązania jest to, że możemy korzystać z energii elektrycznej nawet w przypadku awarii sieci. Niestety taka opcja nie jest możliwa w przypadku klasycznego rozwiązania. Wadą fotowoltaiki sprzężonej z baterią jest to, że koszty instalacji są znacznie wyższe. Poza tym bateria nie jest tak wytrzymała jak sam panel i niestety trzeba ją regularnie wymieniać, co też nie jest tanie.

Prawidłowy montaż instalacji fotowoltaicznych

Prawidłowy montaż instalacji fotowoltaicznych

Dwa najważniejsze czynniki prawidłowego montażu to prawidłowe ustawienie paneli względem głównych kierunków oraz właściwy kąt nachylenia. Najlepszym rozwiązaniem jest skierowanie ich na południe. Problem ten często pojawia się na już ukończonych budynkach, gdzie połacie dachu są w zupełnie innych kierunkach. Jeśli panel fotowoltaiczny znajduje się na wschód lub zachód, konieczne jest zwiększenie powierzchni panelu o kilkadziesiąt procent, aby uzyskać ten sam efekt, co w pozycji idealnej. Jeśli dostępna przestrzeń na dachu skierowana jest tylko na północ, montaż paneli będzie nieopłacalny i mija się z celem. Jeśli znajdziemy prawidłowe nachylenie dachu, prawidłowy kąt nachylenia wynosi zazwyczaj 45 stopni. Aby był w 100% optymalny, musi podążać za pozycją słońca na niebie. W praktyce nie jest to wykonalne dla zastosowań prywatnych, dlatego warto zaproponować z góry ustaloną i zaakceptowaną wartość.

Jeśli chcemy, aby całość działała w taki sposób, aby nie sprawiała żadnych problemów, warto skorzystać z usług profesjonalnego instalatora. Taka firma dokona wszelkich obliczeń i odpowiednio dobierze sprzęt do pojawiających się potrzeb. Doradzi również, ile paneli fotowoltaicznych powinna zawierać nasza nowa instalacja fotowoltaiczna. Oczywiście im więcej, tym lepiej, bo wygenerowanej energii będzie więcej i łatwiej będzie zaspokoić potrzeby domu. Trzeba jednak pamiętać, że każdy kolejny panel to niemały wydatek. Dlatego najtrudniej jest tak wymodelować inwestycję, żebyśmy nie musieli wydawać zbyt dużo pieniędzy na start, a produkcja mogła w pełni zaspokoić nasze potrzeby energetyczne.

Przed montażem warto poruszyć jeszcze jeden temat, czyli dotacje do fotowoltaiki. Obecnie istnieje kilka lokalnych systemów wsparcia, zarówno na zasadzie wniesienia części opłaty, jak i na zasadzie udzielania preferencyjnych pożyczek na spłatę ratalną. W ostatnim czasie do ogólnopolskiego programu „Czyste Powietrze” przyjęto wnioski i mamy możliwość otrzymania dodatkowej zachęty nawet do 10 000 zł. Przy okazji możesz ubiegać się o częściowy zwrot kosztów za inne czynności remontowe: wymianę pieca, okien czy położenie ocieplenia. Wygląda na to, że w latach 20. XXI wieku rozpowszechnią się rozwiązania budowlane, takie jak fotowoltaika. To bardzo dobry trend, który jest korzystny dla ekologii i ogranicza powstawanie szkodliwych gazów. Rozsądne wykorzystanie promieniowania słonecznego za pomocą starannie zaprojektowanych i zmontowanych maleńkich urządzeń powinno być inwestycją, która procentuje przez wiele lat.