Oferta franczyzy
Jak rozpocząć prowadzenie działalności w formie franczyzy? Oferta franczyzy stanowi alternatywę dla prowadzenia działalności gospodarczej według własnego pomysłu i całkowicie na własne ryzyko. Niemniej jednak, zanim otworzymy punkt handlowy lub usługowy na zasadach franczyzowych, będziemy musieli podjąć kluczowe decyzje i załatwić wiele formalności. Jak rozpocząć swoją przygodę z franczyzą?
Franczyza nie dla wszystkich
Na początek musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy franczyza rzeczywiście jest dla nas odpowiednim rozwiązaniem? Tak samo, jak prowadzenie własnego biznesu nie jest wyjściem dla każdego, tak i współpraca z franczyzodawcą niekoniecznie sprawdzi się w każdym przypadku. Musimy przede wszystkim uświadomić sobie, że franczyza jest formą kooperacji pomiędzy dwoma podmiotami gospodarczymi. Franczyzobiorca nie ma całkowicie wolnej ręki w kształtowaniu swojej firmy, gdyż musi przestrzegać pewnych ogólnych standardów. Czasami franczyzodawcy narzucają więcej, w innych przypadkach mniej, lecz zawsze trzeba spełniać przynajmniej minimalne wymogi. Możemy więc mieć wrażenie, że nasza firma nie do końca należy do nas. Rzeczywiście tak jest – ostatecznie prowadzimy działalność pod szyldem franczyzodawcy, nie pracujemy więc na renomę marki własnej. Zanim podpiszemy umowę franczyzy, dobrze zastanówmy się, czy będzie to dla nas korzystne rozwiązanie.
Jak wybrać branżę?
Oferty franczyzy znajdziemy dziś w niemal każdej branży, co jest zdecydowanie pozytywną wiadomością. Niemniej jednak pozostaje pytanie, w jakim właściwie kierunku powinniśmy pójść? Wiele zależy tutaj od naszego dotychczasowego doświadczenia zawodowego. Niektórzy franczyzodawcy wymagają posiadania praktyki w konkretnej branży – jest to czynnik kluczowy, na podstawie którego zdecydują się podjąć współpracę z daną osobą. W innych przypadkach wymagane jest wyłącznie zaangażowanie, a premiowana jest chęć pogłębiania wiedzy, na przykład poprzez uczestnictwo w różnego typu kursach. Wyboru branży powinniśmy dokonać w sposób świadomy, na początek zaznajamiając się z jej specyfiką. Oceńmy, czy będziemy w stanie poradzić sobie z prowadzeniem firmy, mając na uwadze także uwarunkowania rynku lokalnego. Firmę zdecydowanie łatwiej prowadzi się pasjonatom, jednak i oni muszą zajmować się kwestiami formalnymi, których w pewnych branżach zdecydowanie nie brakuje. Spójrzmy chociażby na gastronomię – musimy spełnić wiele wymogów sanepidu, a dodatkowo postarać się o stosowne koncesje.
Wybór konkretnej oferty
Jeśli zdecydowaliśmy, w jakiej branży chcemy działać, możemy przejść do wyboru konkretnej oferty franczyzy. Tych, jak wspomniano, nie brakuje. Niemniej jednak musimy dokładnie zapoznać się z warunkami, jakie proponuje nam franczyzodawca. Ważne są również wymogi, które warto przeczytać w pierwszej kolejności. Jeśli nie spełniamy konkretnych, aplikowanie w przypadku danej oferty nie będzie miało najmniejszego sensu. Wymagania franczyzodawców mogą dotyczyć na przykład wielkości miasta czy lokalu, w którym będziemy prowadzić działalność. Jednocześnie zastanówmy się, czy przedstawione wstępnie warunki nam odpowiadają – reszty dowiemy się dopiero na spotkaniu informacyjnym. Wybierając oferty, pamiętajmy, że możemy aplikować na zdecydowanie więcej, niż jedną. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku, gdy zależy nam na jak najszybszym otwarciu własnej działalności gospodarczej.
Jak wygląda rozmowa wstępna z franczyzodawcą?
Rozmowa wstępna z franczyzodawcą zazwyczaj skupia się na przedstawieniu warunków współpracy. Te, które znajdziemy w ogłoszeniu, to jedynie wstępne propozycje, wymagające dalszego rozwinięcia. Dowiemy się więc, jak dokładnie skonstruowana będzie umowa, a więc jaki będzie zakres naszej odpowiedzialności, jakie kroki podejmujemy samodzielnie, i w czym pomaga nam franczyzodawca. Jednocześnie podczas rozmowy wstępnej ustalimy warunki finansowe, a więc wysokość opłaty miesięcznej, jaką będziemy musieli uiścić na rzecz franczyzodawcy. W czasie rozmowy wstępnej możemy oczywiście rozpocząć negocjowanie warunków, lecz zazwyczaj ma to miejsce dopiero później, gdy już dobrze zapoznamy się ze wszystkimi propozycjami. Pamiętajmy, że tego typu spotkanie do niczego nas nie zobowiązuje – w dalszym ciągu możemy zrezygnować ze współpracy. Dopiero po podpisaniu umowy łączą nas pewne stosunki prawne, z których o wiele trudniej się wycofać.
Jak rozpocząć prowadzenie firmy w formie franczyzy?
Gdy wybraliśmy ofertę franczyzy, możemy przejść do podpisania umowy. Pamiętajmy, aby uprzednio dokładnie ją przeczytać i wyjaśnić wszelkie nieścisłości. Ponadto we własnym zakresie będziemy musieli założyć działalność gospodarczą oraz dopełnić innych formalności. Pozostałe obowiązki będą na nas ciążyły w zależności od tego, co zawierają zapisy umowy. Czasami większość spraw musimy załatwić we własnym zakresie, na przykład pod kątem przygotowania lokalu. W innych przypadkach zrobi to za nas franczyzodawca, stosując własne wytyczne. Pamiętajmy jednak, że od momentu podjęcia decyzji o prowadzeniu firmy w formie franczyzy do czasu otwarcia działalności będziemy musieli przejść dosyć długą i wymagającą drogę.
Pomocne info : |
https://www.bankowe.net.pl/franczyza-oferta/ |
https://izq.pl/franczyza/ |
https://www.fjy.pl/oferta-fanczyzy/ |