Lekarz ortopeda
Autor Wyłączono

Lekarz ortopeda

Z jakimi problemami spotykamy się idąc do poradni ortopedycznej? Lekarz ortopeda to lekarz specjalista, do którego udajemy się, gdy narząd ruchu nie funkcjonuje prawidłowo. Chodzi głównie o uszkodzenia kręgosłupa lub kończyn po urazie. W poradni ortopedycznej lekarze zajmują się diagnostyką, różnicowaniem oraz leczeniem chorób i wad rozwojowych w terenie. Ortopedia to jedna z podstawowych specjalności medycznych, a osoby odczuwające ból kości najczęściej odwiedzają właśnie takie specjalistyczne szpitale.

Rodzaj lekarza, do którego się udajesz, jest bardzo ważny. Chodzi o to, że ma wystarczające doświadczenie, aby właściwie zdiagnozować naszą dolegliwość. Jest to szczególnie ważne w przypadku bardziej złożonej choroby lub urazu. W przypadku prostych złamań prawie każdy chirurg ortopeda zapewnia nam odpowiednią opiekę medyczną. Mimo to warto znaleźć renomowaną klinikę ortopedyczną. Najlepiej udać się do placówki polecanej przez poprzednich pacjentów.

Typowy proces wizyty chirurga ortopedycznego

Pierwszą rzeczą, którą robi lekarz w poradni ortopedycznej, jest przeprowadzenie szczegółowego wywiadu z pacjentem. Najczęściej zadawane pytania dotyczyły przebytych urazów i chorób. Informacje te pomagają we wstępnej diagnozie i wpływają na możliwą kolejność dalszych badań. Chirurdzy ortopedzi z Ortho Expert https://ortho-expert.pl/klinika/ powinni sprawdzać stabilność, pozycję i ruchomość stawów. Musi również zweryfikować stan kręgosłupa i całego układu kostnego.

Jeśli masz zdjęcia rentgenowskie, warto zabrać je na pierwszą wizytę u lekarza ortopedy. Zaoszczędzimy w ten sposób mnóstwo czasu, który w przeciwnym razie lekarze musieliby zlecić. Inne badania, które są stosunkowo powszechne w klinikach ortopedycznych, obejmują rezonans magnetyczny, ultrasonografię i tomografię komputerową. Rzadziej stosowano artrografię i artroskopię. Wszystkie te testy mają na celu dostarczenie lekarzom informacji potrzebnych do wybrania odpowiedniego leczenia ortopedycznego. Może obejmować leki przeciwbólowe, zabieg chirurgiczny lub unieruchomienie uszkodzonej kończyny. Lekarz ortopeda może również zorganizować fizjoterapię i rehabilitację.

Kiedy należy zgłosić się do poradni ortopedycznej?

Lekarz ortopeda

Lekarz ortopeda

Jeśli nasz układ mięśniowo-szkieletowy jest kontuzjowany, zwykle odwiedzamy Ortopedę w Ortho Expert. Najczęstsze to proste skręcenia stawu skokowego, skręcenia kolana lub złamania kości. Jeśli odczuwasz ból i stany zapalne ścięgien, mięśni i stawów, warto rozważyć wizytę w poradni ortopedycznej. Ból pleców to również dobry powód, aby zdecydować się na wizytę u specjalisty. Uporczywe trzeszczenia, bóle startowe, obrzęki, problemy z poruszaniem stawami i kończynami – wszystko to wymaga konsultacji ze specjalistą.

Jeśli chodzi o małe dzieci, wizyta u ortopedy dziecięcego jest na liście obowiązkowych czynności niemal każdego rodzica. Musi sprawdzić, czy mięśnie, stawy i kości dziecka rozwijają się prawidłowo. Co więcej, dzięki wczesnemu wykryciu wad wrodzonych narządu ruchu, można je szybko i skutecznie skorygować. Chirurdzy ortopedzi zajmują się nieprawidłowościami narządu ruchu człowieka, które występują już w okresie noworodkowym. W przeciwieństwie do typowych chirurgów ortopedów, lekarze zajmujący się leczeniem bardzo młodych pacjentów specjalizują się w diagnostyce i leczeniu wad wrodzonych.

Jakie są obowiązki chirurga ortopedy?

Zadaniem tego typu lekarza jest rozpoznawanie i leczenie nieprawidłowości w układzie ruchu organizmu. Zakres zawodów ortopedycznych jest bardzo szeroki, a przez to wymagający. Często wspomina się o bioinżynierii ze względu na nowatorskie metody i narzędzia stosowane podczas zabiegów chirurgicznych. Z ich pomocą stawy i kości są mocowane, a fragmenty tkanek mogą być łączone. Lekarze pracujący w poradniach ortopedycznych często leczą urazy narządu ruchu oraz wszelkie powikłania pourazowe.

Ponadto szacuje czas powrotu do zdrowia i rokowanie, kiedy tkanka dotknięta patologią ma się zregenerować. W zespole przewlekłego bólu stawów chirurdzy ortopedzi ustalają skuteczną terapię lekową i dobierają zaopatrzenie ortopedyczne. Planowanie i wdrażanie leczenia zachowawczego jest ważną częścią pracy specjalistów w poradniach ortopedycznych. Ponadto ortopeda jest odpowiedzialny za podjęcie decyzji o skierowaniu swoich pacjentów do innych specjalistów. W niektórych przypadkach konieczna jest wizyta u fizjoterapeuty lub neurologa. Zamiast tego lekarz zleci fizjoterapię, taką jak elektroterapia, krioterapia, ultradźwięki lub pola magnetyczne. W poradniach ortopedycznych zatrudnieni są także inni lekarze.

Często lekarz ortopeda będzie współpracował z fizjoterapeutą w celu opracowania skutecznego programu rehabilitacji. Ponadto monitoruje i ocenia efektywność swojej pracy oraz współpracę swoich pacjentów. Jednak w niektórych przypadkach konieczne jest wykonanie zabiegów chirurgicznych na kościach lub innych narządach systemowych.

Ortho Expert ortopeda
ul, Jagiellońska 87b
70-437 Szczecin