Jak działa witamina B12
22 listopada 2022 Autor garbatka12 Wyłączono

Jak działa witamina B12

Jak działa witamina B12 – witamina B12 (lub cyjanokobalamina) jest wymagana do tworzenia czerwonych krwinek, rozwoju neuronów i syntezy DNA. Niedobór może prowadzić do gromadzenia się homocysteiny (związku neurotoksycznego), anemii, utraty równowagi, drętwienia kończyn, zmęczenia i upośledzenia pamięci.

Niedobór witaminy B12 jest najbardziej widoczny u osób starszych, po operacji pomostowania żołądka i zmniejszonej kwasowości żołądka. I podczas przyjmowania leków na zgagę, zaburzenia żołądkowo-jelitowe i diety wegańskie.

Jak działa witamina B12?

Witamina B12 jest magazynowana w wątrobie. Normalnie organizm ludzki ma rezerwy na kilka lat, ale potem są one wyczerpane. Dlatego osoby przechodzące na dietę wegańską lub wegetariańską mogą początkowo czuć się dobrze, zwłaszcza jeśli wcześniej jadły dużo mięsa. Po kilku latach większość ludzi ponownie zaczyna jeść mięso i nie ma czasu na odczuwanie objawów niedoboru witaminy B12.

Norma witaminy B12

Dzienne zapotrzebowanie na witaminę B12 zależy od wieku. Dla dorosłych 2,4 mikrograma dziennie, dla kobiet w ciąży i karmiących – trochę więcej. Witamina B12 była tradycyjnie przepisywana w zastrzykach, ale obecnie wykazano, że przyjmowanie 1000 mikrogramów witaminy B12 doustnie dziennie jest skuteczne nawet u osób z zespołem złego wchłaniania i niską kwasowością. W przypadku problemów z przewodem pokarmowym witamina B12 będzie trudno przyswajalna z pożywienia. Ale przyjmowanie dużych dawek rozwiąże problem. Ta witamina może się kumulować i jest nietoksyczna.

Witaminy z grupy B wchodzą ze sobą w interakcje, dlatego czasami ważne jest, aby nie stosować kompleksu witamin, ale stosować te witaminy, których brakuje. Na przykład ta interakcja zachodzi z witaminą B9. Nadmiar może maskować niedobór witaminy B12. Na przykład osoba je dużo warzyw i nie je mięsa. Jeśli dana osoba nie stosowała witaminy B12 przez dłuższy czas (kilka lat), a następnie przechodzi analizę homocysteiny, prawdopodobnie ten wskaźnik jest normalny. Dzieje się tak dlatego, że B9 i B12 uczestniczą w tym samym szlaku metabolicznym. Ale to nie znaczy, że możesz obejść się bez witaminy B12. Zakrywanie nie oznacza kompensowania. Innym powodem do przyjmowania samej witaminy B12 jest to, że zawarte w niej jony kobaltu mogą niszczyć inne witaminy.

Kiedy występuje niedobór witaminy B12?

Brak witaminy B12 można podejrzewać w wyniku analizy homocysteiny – substancja ta staje się bardziej obfita przy niedoborze witaminy B12. Ale ta analiza nie jest całkowicie wiarygodna. Jeśli jesz dużo kwasu foliowego, na przykład na diecie wegańskiej, poziom homocysteiny będzie normalny. Innym objawem niedoboru witaminy B12 jest niedokrwistość megaloblastyczna. Anemia spowodowana niedoborem witaminy B12 postępuje dobrze, ale proces neurodegeneracyjny spowodowany niedoborem cyjanokobalaminy jest nieodwracalny.

Liczne badania wykazały, że osoby z różnymi postaciami demencji często mają niedobór witamin B12 i B9, ale te witaminy są słabo skuteczne w leczeniu pacjentów z demencją. Zwolennicy diety całkowicie warzywnej przytaczają przykład roślinożernych naczelnych, które żywią się wyłącznie owocami i nie cierpią na niedobór witaminy B12. Ale dzikie naczelne otrzymują wystarczającą ilość witaminy B12 z diety termitów i innych owadów. Witamina B12 występuje w produktach pochodzenia zwierzęcego, głównie w czerwonym mięsie, wątrobie i rybach, a także w jajach i mleku.

Kto powinien przyjmować witaminę B 12?

  • wegetarianin i wegan
  • osoby z obniżoną kwasowością żołądka
  • osoby z przewlekłymi chorobami jelit (choroba Leśniowskiego-Crohna, zespół jelita drażliwego) lub
  • po operacjach przewodu pokarmowego
  • osoby powyżej 50 roku życia
  • pacjent z AIDS
  • ludzie, którzy przyjmują metforminę zobojętniającą kwas na cukrzycę.

Jak witamina B 12 wpływa na rozmnażanie się koronawirusa?

Witamina B12 działa przeciwzapalnie i wpływa na produkcję melatoniny, która wzmacnia odpowiedź immunologiczną w celu zniszczenia niektórych enzymów SARS-CoV-2. Witamina B12 działa przeciwzapalnie i wpływa na produkcję melatoniny, która z kolei jest wbudowanym przeciwutleniaczem, który może naprawdę zmniejszyć stan zapalny i zmniejszyć stres jelitowy. To w jelitach powstają specjalne komórki odpowiedzialne za odporność.

Jak działa witamina B12

Jak działa witamina B12

Dzięki witaminie B12 komórki te są silniejsze i mogą bezpośrednio atakować samego koronawirusa. Jednocześnie witamina B12 nie jest hamowana przez samego wirusa, ale przez sam jego enzym, zapobiegając dalszemu rozprzestrzenianiu się SARS-Cov-2. Rakieta nie może latać, jeśli część mechanizmu zostanie usunięta, to samo dotyczy koronawirusa.
Dodatkowo witamina B12 jest niezbędna do prawidłowego tworzenia krwi, która zostaje zakłócona, gdy koronawirus dostanie się do organizmu. Wymiana gazowa zaczyna być zakłócona, krew jest pozbawiona tlenu, tkanki są pozbawione tlenu, a witamina B12 zapobiega temu i zapobiega tworzeniu się skrzepów krwi, z powodu których wielu pacjentów z COVID-19 umiera. W rzeczywistości witamina B12 wpływa pośrednio na samopoczucie i zdrowie pacjentów, zwłaszcza poprzez uwalnianie cząsteczek przeciwutleniaczy. Jednak nie ma bezpośredniego potwierdzenia i potrzebne są dalsze badania.