Dlaczego warto wybrać implanty?
10 stycznia 2023 Autor garbatka12 Wyłączono

Dlaczego warto wybrać implanty?

Dlaczego warto wybrać implanty? Zastanawiasz się, co zrobić teraz, gdy ostatnia wizyta u dentysty zakończyła się wyrwaniem zęba? Zastanawiasz się nad implantami zębów? Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, sprawdź, czy kwalifikujesz się do zabiegu, dowiedz się, ile będą kosztować implanty dentystyczne, a także poznaj przeciwwskazania do rozpoczęcia leczenia. Poniżej znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje na temat implantów dentystycznych, jesteś gotowy? Zaczynajmy!

Czym są implanty dentystyczne? Poznaj ich rodzaje i wskazania do implantacji

Implanty zębowe to jeden z najpopularniejszych sposobów uzupełnienia braków w uzębieniu. Implanty dentystyczne to nic innego jak sztuczne korzenie zębów wszczepiane w naturalne korzenie zębów. Korona, sztuczny ząb, jest przymocowana do implantu (sztucznego korzenia zęba). Wskazaniem do wszczepienia implantów zębowych jest brak jednego lub kilku zębów, w którym to przypadku bardzo ważny jest stan szczęki lub żuchwy. Powinna być zdrowa i mocna bez wszczepiania implantów w częściowo wchłoniętą kość. Liczba wszczepionych implantów nie zawsze równa się liczbie brakujących zębów stałych.

Na przykład, jeśli brakuje jednego łuku, powiedzmy, 4 sąsiednich zębów, wystarczą tylko dwa implanty. Jest to sprawa indywidualna i program leczenia powinien zostać ustalony podczas konsultacji stomatologicznej. Ze względu na mniejsze ryzyko odrzucenia implantu, pacjenci mogą zdecydować się na implanty wykonane z najpopularniejszego tytanu. Tytan jest metalem, który w żaden sposób nie wpływa na funkcje naszego organizmu. Oprócz implantów tytanowych istnieją droższe implanty cyrkonowe (ceramiczne), wykonane z cyrkonu. Cyrkon jest trwały, odporny na zużycie i zmiany temperatury, ale przede wszystkim bezpieczniejszy od tytanu.

Implanty dentystyczne – dla kogo? Przeciwwskazania do zabiegu

Możliwość uzupełnienia braków zębowych za pomocą implantów zębowych jest dostępna tylko dla osób dorosłych, które ukończyły 21 rok życia. Chcesz wiedzieć dlaczego? Otóż ​​młodzież wciąż się rozwija, kształtuje się układ kostny, w tym żuchwa i żuchwa, jak wiadomo, implanty wszczepia się bezpośrednio w zrastające się kości, przedwczesna interwencja może doprowadzić do nieodwracalnych zmian w układzie szczęki. Przeciwwskazaniami do zabiegu są również ciąża i laktacja oraz choroby: cukrzyca, nowotwory, choroby przyzębia (paradontoza, próchnica), padaczka (epilepsja), osteoporoza, AIDS, choroby związane z zaburzeniami krzepnięcia.

Czy implanty dentystyczne są drogie?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, czy inwestycja w piękny uśmiech może drastycznie zmniejszyć budżet domowy? Niestety koszty związane z implantami zębowymi są dość wysokie. Koszty związane z założeniem pojedynczego sztucznego korzenia zęba wahają się w granicach 3000-5000 zł, ale w zależności od indywidualnego przypadku mogą być nieco niższe lub wyższe. Kwota ta obejmuje konsultacje, badania takie jak: morfologia, RTG, tomografia, implanty (tytanowe lub cyrkonowe) oraz korony (ceramiczne lub pełnoceramiczne). Dodatkowo część pacjentów była zmuszona do poniesienia dodatkowych kosztów związanych z regeneracją kości, która została częściowo wchłonięta przez ekstrakcję zęba – to było kolejne 1200 zł, podobnie jak operacja podniesienia dna zatoki szczękowej.

Dlaczego warto wybrać implanty?

Dlaczego warto wybrać implanty?

Skoro już jesteśmy przy temacie kosztów, to przypomnijmy, że NFZ nie refunduje implantów dentystycznych. Narodowy Fundusz Zdrowia pomaga pacjentom, ale tylko wtedy, gdy stracili co najmniej pięć zębów stałych. Co więcej, refundacją objęte są jedynie protezy ruchome (zdejmowalne), które nie są zbyt trwałe, a ich noszenie może powodować pewien dyskomfort. Cena może być odstraszająca, ale pamiętaj, że implanty obiecują niezwykle naturalne rezultaty, przez co są prawie nie do odróżnienia. Dodatkowym atutem jest trwałość i funkcjonalność, implanty dentystyczne wykonane są z najwyższej jakości materiałów – raz założone zostają na całe życie.

Funkcją jest wygoda, implant jest protezą stałą, nie trzeba go co noc wyjmować i nie trzeba się martwić, że zsunie się podczas rozmowy z przyjaciółmi czy jedzenia. Są również łatwe do utrzymania w czystości. Oto najważniejsze informacje, z którymi powinieneś się zapoznać planując zabieg implantologiczny. Przed podjęciem ostatecznej decyzji prosimy o rozważenie wszystkich za i przeciw, mając świadomość wymienionych powyżej przeciwwskazań oraz kosztów i ewentualnych dodatkowych kosztów związanych z tą usługą. Jednak najlepszym rozwiązaniem jest konsultacja ze specjalistą, a rozmowa ze stomatologiem z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości i ułatwi dokonanie ostatecznego wyboru.