Dieta sportowca
16 listopada 2022 Autor garbatka12 Wyłączono

Dieta sportowca

Dieta sportowca — sportowcy muszą stosować zbilansowaną dietę, która jest optymalna dla wykonywanego przez nich treningu. Nie ma znaczenia, czy jesteś profesjonalistą, który od lat trenuje w danej dyscyplinie, czy sportowcem amatorem – to, czy Twoje wysiłki przyniosą pożądane efekty, zależy od tego, co jesz. Zwracając uwagę na to, co jesz, nie tylko zadbasz o swoje zdrowie, ale przy odpowiedniej masie mięśniowej utrzymasz prawidłową wagę i osiągniesz więcej niż na zwykłej diecie.

Dieta sportowca – dlaczego warto?

Zastanawiasz się, po co płacić za żywność produkowaną przez firmę, skoro można ją zrobić samemu w domu? Nie chcesz płacić więcej? Okazuje się, że wiele firm cateringowych jest na tyle dobrze rozwiniętych, że mogą oferować klientom konkurencyjne ceny. Sprawdź, dlaczego warto zainteresować się gastronomią.

Aby wykonywać ćwiczenia, potrzebujesz stałego menu czasowego. Jeśli chcesz, aby Twoje posiłki były regularne, nie możesz ich przygotowywać przed posiłkami. Wszystko należy wcześniej ugotować. Zadaj sobie pytanie, czy masz czas? Wiele osób uprawiających sport i długotrwale trenujących nie może pozwolić sobie na luksus codziennego przygotowywania świeżych posiłków.

Pomoc dietetyka

Jeśli jesteś profesjonalistą, wiesz, jakich składników odżywczych potrzebuje Twój organizm, ale amatorzy nie wiedzą o tym wystarczająco dużo. W przypadku sportów, które wymagają dużej siły mięśniowej lub wytrzymałości, pomoc kogoś, kto zawodowo zajmuje się odżywianiem, jest wręcz niezbędna. Kupując catering dla sportowców masz pewność, że profesjonaliści zajmą się Twoimi nawykami żywieniowymi i nie pomylisz się przy układaniu jadłospisu. To ważne, zwłaszcza jeśli planujesz długoletnią karierę i zależy Ci na zbudowaniu masy mięśniowej oraz utrzymaniu sprawności.

Zawsze jedz u siebie na czas. Wygoda to coś, za co warto zapłacić za firmę cateringową. Będziesz mógł odbierać posiłki w wybranym przez siebie miejscu – czy to w mieszkaniu, czy w miejscu pracy – i zawsze będą świeże. Catering to pewność, że nigdy nie zapomnisz obiadu w pracy, albo nie będziesz miał co przygotować posiłku potreningowego.

Dieta sportowca

Dieta sportowca

Nie musisz robić zakupów. Posiłki dla osób, które chcą się zdrowo odżywiać, często przygotowywane są ze świeżych warzyw i owoców. Jeśli chcesz stawić czoła sobie, musisz poświęcić dużo czasu na zakup tych produktów. Czy nie lepiej wykorzystać ten czas na porządny trening?
Wcale nie drogie! Największe miasto w Polsce ma wiele różnych lokali gastronomicznych. Wybierz to, co najbardziej Ci odpowiada pod względem ceny i menu. W wielu przypadkach zbyt niskie ceny wskazują na niską jakość posiłków, ale duże firmy cateringowe mają możliwość narzucania konkurencyjnych stawek w oparciu o liczbę posiłków, które przygotowują każdego dnia.

Pijesz koktajle mleczne? Czy potrzebujesz białka w każdym posiłku? A może jesteś wegetarianinem? W cateringu dietetycznym znajdzie się coś dla każdego: od wegetarian, przez diabetyków, po sportowców na diecie białkowej. Wybór jest w zasadzie twój. Warto pamiętać, że uprawiając sport nie należy zgadzać się na bardzo niskokaloryczną dietę: ustal z dietetykiem, ile powinieneś jeść i jakie produkty będą dla Ciebie najlepsze.

Dieta sportowca – węglowodany

Każdy dietetyk podkreśla, że ​​węglowodany stanowią około 60 procent zapotrzebowania energetycznego osób aktywnych fizycznie. Nie walcz z tym – to świetne węglowodany, które dodadzą Ci energii do treningów. Powinny to być węglowodany złożone o niskim indeksie glikemicznym. Jeśli masz za mało glukozy we krwi, siła mięśni będzie stopniowo spadać. Źródłami węglowodanów złożonych o niskim indeksie glikemicznym są: produkty pełnoziarniste, makaron al dente, warzywa i niektóre owoce.

Białko po treningu

Na każdej diecie dla sportowców otrzymasz posiłki, które zawierają dużo białka. To przede wszystkim energia i budulec dla naszych mięśni, co pozwala na ich dalszy wzrost i siłę. Dla sportowców ważne jest źródło spożycia białka: może ono pochodzić z chudego mięsa, drobiu, wędlin, mleka, jaj. Osoby aktywne powinny spożywać około 2 gramów białka na kilogram masy ciała. Niestety zwiększenie ilości białka może prowadzić do wyczerpania wapnia w organizmie, dlatego warto uzupełnić jego niedobór, aby zapobiec ewentualnej osteoporozie. Pamiętaj również o dobrych tłuszczach, które muszą znaleźć się w każdej diecie. Osoby aktywne powinny spożywać jednonienasycone i wielonienasycone kwasy tłuszczowe, takie jak te znajdujące się w . W olejach roślinnych, rybach, skorupiakach, tłustych nasionach i orzechach. Pamiętaj, że kwasy tłuszczowe omega-3 to twoi sprzymierzeńcy, którzy mogą mieć duży wpływ na stan Twojej skóry i układu krążenia. Ogranicz tłuszcze zwierzęce: tłuste mięso, masło czy śmietanę.