Czym zajmuje się gabinet rehabilitacyjny
Czym zajmuje się gabinet rehabilitacyjny i kiedy warto się do niego wybrać? Rehabilitacja to szereg działań mających na celu poprawę stanu i przywrócenie pacjentowi zdrowia psychicznego i fizycznego. Jest to kompleksowa pomoc medyczna dla osób niepełnosprawnych fizycznie lub umysłowo.
Rehabilitacja http://www.spondylus-rehabilitacja.pl/ ma na celu umożliwienie pacjentowi samodzielnego funkcjonowania lub pomoc w uzyskaniu maksymalnej sprawności w danej sytuacji. Rehabilitację można wykonywać w domu pod okiem specjalisty lub w poradni rehabilitacyjnej.
Kiedy potrzebna jest rehabilitacja?
Istnieje wiele wskazań do powrotu do zdrowia. Polecany osobom, które utraciły zdrowie na skutek określonych zdarzeń oraz osobom z wadami wrodzonymi. O tym, czy dana osoba potrzebuje rehabilitacji, decydują lekarze i fizjoterapeuci. Najczęstszymi wskazaniami do rozpoczęcia rehabilitacji są:
- urazy i siniaki,
- wady postawy,
- przebyte zawały serca,
- uderzenie,
- różne wady wrodzone,
- choroby układu oddechowego,
- przeszłe operacje,
- otyłość,
- problemy w ciąży i po porodzie.
Lekarze pracujący w poradniach rehabilitacyjnych dokładnie badają pacjenta, zanim zdecydują, czy kwalifikuje się on do określonego rodzaju rehabilitacji. Jeśli wybieramy się na leczenie, pamiętajmy, że celem rehabilitacji jest poprawa jakości życia. Dlatego warto skorzystać z pomocy specjalisty, aby dać sobie szansę na odzyskanie pełni zdrowia.
Różne metody i rodzaje rehabilitacji
Rehabilitację można wykonywać na bieżąco, w domu, w trybie ambulatoryjnym lub codziennie. Sposób rehabilitacji zależy od stanu zdrowia pacjenta i jego możliwości. W każdym przypadku lekarz indywidualnie dobierze najlepszy rodzaj rehabilitacji. Na przykład popularna obecnie neurorehabilitacja jest zalecana przy wszelkiego rodzaju uszkodzeniach nerwów. Z kolei osoby, które przeszły zawał serca lub mają inne choroby serca, mogą skorzystać z rehabilitacji kardiologicznej. Taka terapia trwa zwykle około miesiąca. Rehabilitacja pulmonologiczna może pomóc osobom z problemami układu oddechowego. Wiele osób wybiera się również na rehabilitację narządu ruchu, na przykład z powodu zwyrodnień ortopedycznych lub po urazie. Szczególnym rodzajem rehabilitacji jest leczenie osób niewidomych, niemych, głuchych oraz niemowląt i noworodków.
Przykłady zabiegów wykonywanych w ramach rehabilitacji
Poradnie rehabilitacyjne współpracują z wieloma specjalistami, w tym fizjoterapeutami, logopedami, psychologami, pielęgniarkami, terapeutami zajęciowymi i muzykoterapeutami. Skuteczna rehabilitacja obejmuje szereg działań, które kompleksowo dbają o zdrowie pacjenta. Profesjonalny masaż leczniczy znajduje zastosowanie w wielu rodzajach rehabilitacji, aby pozytywnie wpłynąć na pracę mięśni i stawów, poprawić krążenie oraz pomóc zmniejszyć dolegliwości bólowe.
Inną powszechnie stosowaną techniką jest terapia ruchowa – innymi słowy, doskonalenie gimnastyki. Ćwiczenia ruchowe pod okiem fizjoterapeuty mogą prowadzić do znacznej poprawy sprawności fizycznej pacjenta. W rehabilitacji wykorzystuje się również hipotermię, która pomaga w wielu schorzeniach, w tym w stymulacji nerwów. Aby rozluźnić napięte mięśnie, pobudzić nerwy i złagodzić ból, wiele gabinetów rehabilitacyjnych stosuje również jonoforezę i terapię polem elektromagnetycznym. Wymienione powyżej zabiegi to tylko kilka z wielu dostępnych technik rehabilitacyjnych. Ostateczny przebieg leczenia wybiera lekarz po zapoznaniu się z problemami pacjenta.
Pierwsza wizyta w poradni rehabilitacyjnej
Na pierwszej wizycie w poradni rehabilitacyjnej doświadczony lekarz postawi nam podstawową diagnozę naszej choroby. Zazwyczaj przeprowadzany jest dokładny wywiad diagnostyczny i badanie. Podczas wizyty lekarz może ocenić:
- elastyczność,
- wspólny zakres ruchu,
- powierzchowne i głębokie uczucia,
- chód i ruch,
- odruch okostnowy,
- niezależny.
Po dokładnej ocenie naszego stanu fizycznego i psychicznego lekarz zaplanuje najlepszą procedurę rekonwalescencji. Dobrze opracowane terapie mają kluczowe znaczenie dla osiągnięcia zadowalających efektów terapeutycznych.
Kiedy działa rehabilitacja?
Skuteczność rehabilitacji zależy w dużej mierze od specyficznych uwarunkowań każdego pacjenta. Jednak dobra rehabilitacja powinna spełniać kilka kryteriów. Leczenie w poradni rehabilitacyjnej musi być kompleksowe. Rehabilitacja integracyjna oznacza, że odbywa się w każdej dziedzinie medycyny i uwzględnia wszystkie dolegliwości pacjenta. Bardzo ważne jest, aby rozpocząć regenerację tak wcześnie, jak to możliwe. Opóźnienie w leczeniu może negatywnie wpłynąć na jego skuteczność. Ważna jest także ciągłość regeneracji. Leczenie powinno być prowadzone systematycznie i regularnie, a pacjent może otrzymać również specjalne porady dotyczące życia codziennego. Kiedy klinika rehabilitacyjna uwzględni wszystkie te czynniki w swoim leczeniu, wybrana metoda rehabilitacji ma potencjał, aby być w pełni skuteczna.