Co to jest inteligentny dom?
23 listopada 2022 Autor garbatka12 Wyłączono

Co to jest inteligentny dom?

Co to jest inteligentny dom? Technologia każdego dnia jest coraz bardziej zaawansowana. Jest praktycznie integralną częścią naszego życia, czy to w pracy, czy w domu. Inteligentne domy również zyskują na popularności. Czym są i czy warto je wybrać?

Co to jest inteligentny dom?

Inteligentny dom to nic innego jak budynek wyposażony w nowoczesne systemy i technologie, które nie tylko znacząco podnoszą bezpieczeństwo, ale również podnoszą komfort życia członków rodziny. Takie systemy pozwalają też zaoszczędzić sporo pieniędzy, a wyposaża się w nie coraz więcej nowych budynków. Dom zintegrowany to urządzenie, które steruje różnymi urządzeniami, takimi jak klimatyzacja, ogrzewanie czy oświetlenie. Krótko mówiąc, jest to centralne zarządzanie połączonymi ze sobą systemami bez każdorazowej interwencji członków rodziny. Koncepcja inteligentnego domu to przede wszystkim zwiększenie oszczędności w eksploatacji i użytkowaniu budynków. Spełniają bardzo surowe normy związane z ograniczeniem zapotrzebowania na energię. Posiadają ekologiczne rozwiązania, dzięki czemu są w 100% przyjazne dla środowiska. Jeszcze do niedawna inteligentny dom kojarzył się większości z bogactwem i luksusem, ale obecnie mało kto wyobraża sobie dom bez choćby najprostszych inteligentnych rozwiązań. Są niedrogie iw niedalekiej przyszłości takie rozwiązania będą często stosowane.

Jakie są elementy inteligentnego domu?

Systemy inteligentnego domu mogą obejmować np.:

  • ogrzewanie podłogowe,
  • instalacje alarmowe, oświetleniowe i elektryczne,
  • kino domowe,
  • żaluzje, rolety lub systemy markiz wewnętrznych i zewnętrznych,
  • ogrzewanie,
  • klimatyzator.
Co to jest inteligentny dom?

Co to jest inteligentny dom?

To tylko kilka przykładów z całej gamy dostępnych rozwiązań. Temperaturę w każdym pomieszczeniu można regulować indywidualnie. Ogrzewanie można zaprogramować tak, aby ogrzewało tylko o określonych porach dnia lub nawet w zależności od pogody. Światłem możemy sterować zdalnie, tak jak siedząc w salonie, możemy wyłączyć niepotrzebne światło w kuchni i na odwrót. Potrafimy sprawnie zarządzać instalacjami alarmowymi w tym kamerami. Dzięki temu możemy zobaczyć, co dzieje się w domu, nawet gdy nas tam nie ma.

Jedną z największych zalet inteligentnego domu jest to, że nie musimy wydawać pieniędzy na dziesiątki kilometrów kabli czy jakikolwiek interfejs. Systemy te zazwyczaj działają bezprzewodowo i są kontrolowane przez specjalnie zaprogramowane panele.

Ewolucja od zwykłego domu do inteligentnego domu

Budynki z inteligentnymi rozwiązaniami są energooszczędne i ekologiczne. Przenoszą komfort życia na zupełnie nowy, lepszy poziom. Zintegrowany system powinien być zaprojektowany, gdy dom jest budowany i instalowany przez wyspecjalizowaną firmę. Takich na rynku nie brakuje i każdy powinien bez problemu sobie z nimi poradzić.

Dlaczego warto zainwestować w inteligentny dom?

To rozwiązanie ma wiele zalet. Należą do nich głównie:

  • Wygodny. Do niedawna inteligentne domy były przede wszystkim dla zamożnych. Obecnie coraz więcej osób może sobie pozwolić na takie udogodnienia. W dzisiejszych czasach mamy coraz więcej obowiązków, a po długim dniu w pracy, mając inteligentny dom, wiele rzeczy można ograniczyć do minimum. Na przykład, kiedy leżymy na kanapie i czytamy książkę, możemy włączyć ekspres, aby podczas odpoczynku ekspres przygotował nam kawę i sprawił, że zapragniemy ją wypić. Nie musimy się martwić, że zapomnimy wyłączyć światła w korytarzu. Wystarczy wyjąć telefon i kilkoma ruchami palca wyłączyć światła w korytarzu. Czy to nie wspaniałe?
  • Oszczędzaj czas. Systemy inteligentnego domu przejęły część naszych obowiązków. Na przykład, zamiast męczyć się podczas sprzątania domu, moglibyśmy mieć robota odkurzającego, który wykona całą brudną i ciężką pracę za pomocą jednego polecenia. Zamiast sprawdzać, czy pranie jest zrobione, możesz otrzymać powiadomienie na swój telefon. To rozwiązanie jest bardzo przydatne, szczególnie w dużych domach.
  • Ekologia. Inteligentny dom nie tylko może wiele dla nas zrobić, ale jest również przyjazny dla środowiska. Dzieje się tak, ponieważ pozwala na zrównoważone użytkowanie urządzeń gospodarstwa domowego, dzięki czemu zużywają one mniej energii elektrycznej.
  • Bezpieczeństwo. System może być wyposażony w różnorodne czujniki i kamery, które mogą natychmiast powiadomić nas o pożarze, zapewnić wentylację w przypadku wykrycia tlenku węgla lub ostrzec o ryzyku włamania.

Warto wziąć pod uwagę, że inteligentny dom powstaje już na etapie budowy budynku. Ze względu na instalację będzie znacznie łatwiejszy w instalacji, dlatego pomoże to zminimalizować koszty. Co więcej, ta instalacja jest znacznie bardziej zaawansowana niż ta, która zostałaby zainstalowana w gotowym budynku.

Inteligentne zabezpieczenie domu przed kradzieżą

Dzięki automatyzacji budynków jest w stanie uchronić nas przed nieproszonymi gośćmi. Czujniki ruchu mogą monitorować to, co dzieje się w domu podczas naszej nieobecności, a także monitorować to, co dzieje się w domu. Do dyspozycji mamy również kamery wideo, z których możemy oglądać obraz na żywo za pomocą komputera lub telefonu. W przypadku włamania może zadziałać syrena, co z pewnością odstraszy włamywaczy.