Co lepsze ozonowanie czy ultradźwięki
8 marca 2021 Autor garbatka12 Wyłączono

Co lepsze ozonowanie czy ultradźwięki

Dezynfekcja klimatyzacji jest kluczową sprawą przy jej obsłudze. Temat ten jest poruszany na wielu forach w sieci, w mediach społecznościowych, radiu czy telewizji. Często są to sprzeczne informacje. Z ich nadmiaru ciężko wyselekcjonować te prawdziwe i przydatne. Bardzo często poruszany jest temat metody dezynfekcji klimatyzacji oraz to, co jest lepsze – ozonowanie czy ultradźwięki. Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta ani oczywista. W niniejszym artykule postaramy się przybliżyć Ci obie metody oraz wskazać ich zalety oraz wady.

Ozonowanie powierzchni

Zanim dokonamy porównania dwóch omawianych metod dezynfekcji, przyjrzyjmy się dokładnie na czym one polegają i jak wygląda cały proces odkażania urządzeń. Zacznijmy od ozonowania.

Do tej metody wykorzystuje się silnie toksyczny i trujący gaz, który ma właściwości wysoce utleniające. Oddziałuje się nim na różne powierzchnie i elementy należące do instalacji klimatyzacyjnej. Działanie to ma na celu pozbycie się stamtąd niebezpiecznych dla zdrowia ludzkiego mikrobów, grzybów, pleśni, bakterii oraz wirusów. Kluczowe są tu silnie utleniające się właściwości ozonu. W kontakcie z drobnoustrojami po prostu je eliminuje. Dodatkowo ma on właściwości głęboko penetrujące. Ozon nie ma problemów z dostaniem się głęboko w chropowate struktury. Zatem nadaje się on w dezynfekcji kanapy, ścian czy dywanów. Gaz ten pomoże nam odkazić całą przestrzeń wokół nas, nie tylko klimatyzację.

Metoda ultradźwiękowa

Do tej metody wykorzystywany jest sprzęt specjalistyczny zwany myjką ultradźwiękową. Jej działanie jest następujące. Urządzenie posiada komorę wypełnioną wodą. Do niej możemy dodać środki czyszczące. Do tej mieszaniny wkładamy przedmiot, który chcemy oczyścić, a następnie włączamy sprzęt. Zaczyna on emitować ultradźwięki, czyli fale akustyczne o dużej częstotliwości. Podczas rozchodzenia się ich w środku cieczy powodują, że przy czyszczonym obiekcie wytwarza się coś, co specjaliści określają, jako fala uderzeniowa o wysokim ciśnieniu. Wpycha ona wodę wraz ze środkiem czyszczącym we wszystkie zakamarki. W ten sposób następuje czyszczenie przedmiotu wraz z miejscami trudnodostępnymi. Ultradźwięki skutecznie odrywają brud oraz inne zanieczyszczenia od czyszczonych powierzchni.

Ozonowanie czy ultradźwięki. Co jest lepsze?

Po opisaniu metod możemy przejść do odpowiedzi na tytułowe pytanie. Która metoda jest lepsza: ultradźwięki czy ozonowanie? Pierwszą kwestią, na którą trzeba zwrócić uwagę są właściwości dezynfekcyjne obydwu sposobów. Ozonowanie mieszkań jest wybitnie skuteczne w walce z wirusami, bakteriami oraz grzybami. Gaz jest toksyczny i zabija organizmy żywe. Oddziaływanie ozonu na czyszczone powierzchnie nie musi być długie. W metodzie ultradźwiękowej nie mamy takiej pewności. Fale dźwiękowe nie eliminują wszystkich bakterii, wirusów oraz grzybów. Jest to związane z przeznaczeniem urządzeń. Ozonatory zostały stworzone z myślą o dezynfekcji, a myjki ultradźwiękowe z zamysłem prostoty mycia. Z tego powodu zalecamy dezynfekcję ozonowanie oraz czyszczenie przy pomocy metody ultradźwiękowej z założeniem, że w niektórych przypadkach skutecznie zdezynfekuje powierzchnię. Dodatkowo, aby zdezynfekować ultradźwiękami powierzchnię musimy wiedzieć jakiego mikroba atakujemy i o jakiej częstotliwości fale musimy użyć. Nie jest możliwe, aby tą metodą wysterylizować dany przedmiot ze wszystkich drobnoustrojów. Dodatkową wadą jest to, że daną rzecz musimy umieścić w cieczy. Patogen po oderwaniu będzie w niej pływał i nie ma pewności czy nie wyciągniemy go wraz z przedmiotem.  Zatem nie mamy 100% pewności czy dany przedmiot został zdezynfekowany skutecznie.

Możliwości dezynfekcyjne oraz czasochłonność omawianych metod

Wybierając metodę dezynfekcji musimy pamiętać o skali, w jakiej ona ma być zastosowana. Ozonatory mają podaną wydajność w metrach kwadratowych powierzchni, na których sobie radzą. Wartość ta podana jest z założenia dla przestrzeni o wysokości 2,75 metra. Mając odpowiednią ilość ozonatorów możemy dezynfekować całe przestrzenie wraz ze wszystkimi przedmiotami w nich się znajdującymi oraz żywnością. Dezynfekcja taka nie trwa długo, a już po pierwszym jej użyciu można zaobserwować wyraźne efekty. Ozonowanie pomieszczeń poprawia również jakość powietrza, eliminuje stęchliznę oraz różnego rodzaju brzydkie zapachy. Myjki ultradźwiękowe są niewielkimi urządzeniami i dezynfekowanie nimi na dużą skalę jest uciążliwe i czasochłonne. Są dostępne oczywiście myjki tego typu do zastosowania w przemyśle, ale nie są one popularne. Tym sposobem musimy poddawać działaniu ultradźwięków przedmiot po przedmiocie  i nie możemy tego zrobić z przedmiotami, które mogłyby ulec zniszczeniu w wyniku zanurzenia ich w cieczy. Mycie ultradźwiękowe ma jedną przewagę nad ozonowaniem. Otóż możemy ją stosować do przedmiotów gumowych, które ozon niszczy. Jeżeli taki przedmiot może być zanurzony w wodzie to warto zastosować do jego czyszczenia ultradźwięki.

Koszty

Do przeprowadzenia ozonowania mieszkania czy innych pomieszczeń  można zatrudnić ekipę specjalistów. Cena usługi zależy od powierzchni jaką chcemy poddać temu zabiegowi. I tak za mieszkanie około 40 mKw zapłacisz 250 zł a za apartament o powierzchni 100 mKw – 650 zł.

Podsumowanie

Odpowiadając na pytanie z tematu polecamy używania metod zgodnie z przeznaczeniem i wydajnością. Do dezynfekcji zdecydowanie skuteczniejsze będzie ozonowanie, gdyż za jednym razem czyści duże przestrzenie. Do mycia małych przedmiotów polecamy myjki ultradźwiękowe. Można nimi również zdezynfekować powierzchnie pokryte gumą. Mamy nadzieję, że niniejszy artykuł rozwiał wszystkie wątpliwości i pomoże Wam w wybraniu odpowiedniej metody czyszczenia i dezynfekcji powierzchni.